witaminy na jesień

Jakie witaminy na jesień? Sprawdź, co warto suplementować!

Ostatnio dużo się dzieje, sytuacja z wirusem i protesty to jedynie cząstka wszystkiego, co zajmuje moją głowę. Dlatego też ostatnio jest mnie tu odrobinę mniej. Jednak wracam z niezwykle ważnym tematem. Jeśli Wasz nastrój ostatnio się pogorszył, odczuwacie większe zmęczenie niż zazwyczaj lub po prostu przeczuwacie nadciągające przeziębienie, oprócz zbilansowanej i zdrowej diety sięgnijcie po witaminy i suplementy, które pomogą Wam przetrwać ten czas. Co najlepiej wziąć pod lupę?

Witamina D

Jesienią i zimą zdecydowanie brakuje nam słońca. Przez to również obniża się nastrój i pogarsza samopoczucie, jesteśmy zmęczeni, rozdrażnieni i bolą nas mięśnie oraz stawy. W ostatnim czasie mówi się, że nawet 90% mieszkańców naszego kraju cierpi na niedobór witaminy D. Co więcej – jej odpowiedni poziom wspiera działanie układu immunologicznego i wpływa na krążenie.

W czym można znaleźć witaminę D? W rybach morskich i jajach.

lekarstwa

Wit. C

Czyli jedna z najbardziej znanych witamin, którą od dzieciństwa łykamy na odporność. Kwas askorbinowy (czyli właśnie witamina C), nie tylko wpływa na układ immunologiczny. Jej zasługą jest również szybsze gojenie się ran, lepsze działanie układu krążenia, a jednocześnie ma właściwości wzmacniające i przeciwnowotworowe.

Znajdziecie ją w: cytrusach, natce pietruszki czy papryce.

B12 oraz B6

Witaminy z grupy B są odpowiedzialne za wiele czynności naszego organizmu. Między innymi odpowiadają za przemianę przekaźników układu nerwowego, uodparnia na działanie stresu, niweluje osłabienie i zmęczenie, a także łagodzi objawy PMS. Dlatego warto suplementować przede wszystkim witaminy B12 oraz B6.

W pożywieniu warto je przyswajać poprzez: mięso, mleko, drożdże, jaja czy produkty zbożowe.

witaminy

Witamina E

Niektórzy mówią na nią „witamina pięknego wyglądu” lub „młodości”. Dlaczego i skąd taka nazwa? Otóż to właśnie ona pozytywnie wpływa na nasz stan skóry (w tym cery), a jednocześnie opóźnia proces starzenia. Jej niedobór z kolei sprawia, że jesteśmy bardziej podatni na wszelkiego rodzaju infekcje.

Naturalnym źródłem witaminy E są tłuszcze roślinne oraz oleje.

Jednak pamiętajcie, że podstawowym źródłem witamin powinna być odpowiednia i dobrze zbilansowana dieta. Jeśli w niej nie udaje nam się dostarczyć wystarczającej ilości składników (np. poprzez mniejszą dostępność świeżych owoców lub warzyw), wtedy warto sięgnąć po witaminy i suplementować je.