dieta

Dieta IF – czy okno żywieniowe działa?

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się dieta IF, opierająca się na oknie żywieniowym. Chętnie sięgają po nią gwiazdy i celebrytki, jak i osoby, które szukają swojego sposobu na zdrowie odżywianie. Często wybierają ją również ci, którzy chcą zrzucić parę kilo lub utrzymać aktualną wagę. Na czym opiera się ten typ diety i czy warto się na nią zdecydować? To bardzo indywidualna kwestia, tak więc postarałam się zebrać podstawowe informacje na temat IF. Pamiętaj, by przed przejściem na jakąkolwiek dietę skonsultować to z lekarzem lub dietetykiem!

Dieta IF – na czym to polega?

Restrykcyjna dieta intermittent fasting, czyli IF, opiera się na jedzeniu posiłków tylko w określonych godzinach, czyli tak zwanym oknie żywieniowym. Następnie stosujemy post przerywany, podczas którego wstrzymujemy się od spożywania jakichkolwiek posiłków. W okresie postu możemy spożywać jedynie wodę oraz napoje praktycznie bezkaloryczne, czyli np. czarną kawę i niesłodzoną herbatę. W diecie IF istnieje kilka modeli, w których możemy się odżywiać. Najpopularniejszym z nich jest system 16/8. Oznacza to, że jedzenie posiłków jest możliwe przez 8 godzin w ciągu dnia, a przez pozostałych 16 godzin pościmy. Mniej rygorystyczną wersją jest model 14 do 10.

Co można jeść, będąc na diecie IF?

Ogromną zaletą żywienia opartego na poście przerywanym jest to, że nie posiada określonego typu jedzenia, jakie powinno być spożywane. W teorii moglibyśmy jeść cokolwiek – jeżeli chcemy schudnąć, powinniśmy przyjmować mniejszą podaż kalorii, niż wynika z naszego zapotrzebowania. No właśnie, w teorii. Stosując dietę IF, jadłospis powinien opierać się na zasadach zdrowego odżywiania i składać się ze zdrowych, zbilansowanych, pożywnych dań. Koniecznym jest, by jedzenie w czasie okna żywieniowego dostarczało odpowiednią ilość witamin i minerałów, które są niezbędne do poprawnego funkcjonowania organizmu. Podczas diety zalecane jest ograniczenie spożywanego tłuszczu i soli, wyeliminowanie cukru i gazowanych napojów oraz ograniczenie pustych kcal.

U kogo sprawdzi się okno żywieniowe?

Dieta intermittent fasting doskonale sprawdzi się u osób, które nie mają czasu na to, żeby codziennie liczyć spożywane kalorie. Może pasować również osobom, które nie mają możliwości spożywania regularnie posiłków w ciągu dnia, rzadko bywają w domu albo mają problem z podjadaniem w środku nocy. Doskonale nadaje się dla tych, u których nie sprawdziły się tradycyjne metody odchudzania, czyli ograniczenie kalorii i jedzenie posiłków 5 razy dziennie. Osoby zabiegane, prowadzące nieregularny tryb życia łatwiej zapanują nad dietą, jeśli przez część dnia nie muszą myśleć o jedzeniu. Warto pamiętać, że dieta IF ma swoje ograniczenia i nie sprawdzi się u każdego. Nie powinny jej stosować osoby codziennie intensywnie trenujące, pracujące fizycznie, prowadzące bardzo nieregularny tryb życia (np. pracujące zmianowo) i niedosypiające i kobiety w ciąży.