Plogging – nowy biegowy trend w natarciu!

Jak połączyć przyjemne z pożytecznym? To proste! Wystarczy, że standardową formę biegania zamienisz na jogging z twistem. Plogging, bo o nim mowa, to trend, który podbija cały świat. Polega na tym, że podczas runningowej aktywności jednocześnie… zbierasz śmieci. Niestety w Polsce i za granicą zaśmiecone parki, lasy czy miejskie chodniki są na porządku dziennym. Na szczęście można połączyć outdoorowy trening z ekologiczną postawą. Pomysł na zbieranie śmieci w trakcie biegania narodził się w Szwecji, a jego określenie pochodzi od szwedzkiego słowa „plocka upp”, które oznacza „podnosić, zbierać” oraz angielskiego „jogging”. Dowiedz się, dlaczego warto postawić na tę formę aktywności.

Plogging – jak to się zaczęło?

Jak już wspomnieliśmy, pomysł ploggingu zapoczątkowany został w Skandynawii, ale kto konkretnie na niego wpadł? Jego twórcą jest Erik Alhstrom, który w 2016 roku przeprowadził się do Sztokholmu z mniejszej miejscowości. Szwedzka metropolia okazała się mocno zaśmiecona, przez co ulubiony sport Erika — jogging — nie dostarczał mu już tyle radości. Mężczyzna postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i podczas treningu zaczął zabierać ze sobą worki na śmieci. Trend na taką ekologiczną aktywność zdobył ogromną popularność najpierw w Skandynawii, a potem na całym świecie. Dziś miliony biegaczy uprawiają plogging, dbając jednocześnie o dobro naszej planty. Znajomi, sąsiedzi czy zupełnie obce dla siebie osoby umawiają się na wspólny plogging i razem wyruszają na przebieżkę połączoną ze zbieraniem śmieci. Coraz częściej organizowane są także sportowe imprezy ploggingowe, dla tych, którzy lubią odrobinę rywalizacji.

Dla zdrowia i planety

Plogging to biegowa aktywność, w której nie ma przegranych. Zyskuje nie tylko środowisko, ale również estetyka okolicy, w której mieszkasz. To oczywiście także ogromna korzyść dla Twojego zdrowia i kondycji. Plogging jest znacznie bardziej wszechstronną dyscypliną niż klasyczny jogging. To cardio, które połączone jest z treningiem siłowym. Zamiast jednostajnego biegu doświadczasz interwałów, gdy co jakiś czas zatrzymujesz się i robisz skłon. Puls wtedy spowalnia, by po chwili ponownie nabrać tempa wraz z biegiem.
Plogging najczęściej uprawiany jest wiosną i latem, podczas ładnej pogody, która zachęca do dłuższych tras. Jednak ciepła jesień, a nawet zima, nie muszą wykluczać tej dyscypliny. Gdy biegowe trasy pokryje warstwa śniegu warto zamienić runningowe obuwie na narty biegowe. Zimowy plogging jest popularny zwłaszcza w Skandynawii.
Warto wspomnieć, że nie tylko biegacze, ale również spacerowicze, a nawet grzybiarze mogą przyczynić się do polepszenia jakości środowiska. Istnieje już nawet termin „plalking” pochodzący od słów „plock” i „walking”.

Mamy nadzieję, że następnym razem oprócz treningowego stroju weźmiesz ze sobą gumowe rękawiczki i worek na odpadki. ??‍♀️