Strona główna » Co mi daje regularne bieganie?

Co mi daje regularne bieganie?

Nie ulega wątpliwości, że bieganie przynosi fantastyczne efekty dla naszej sylwetki oraz poprawy kondycji i samopoczucia. Jednak najbardziej uwidaczniają się one, gdy tę aktywność podejmujemy z odpowiednią regularnością. Wtedy kształtujemy nie tylko mięśnie, ale też silną wolę i charakter. Co zatem daje mi regularne bieganie?

Regularne bieganie sprawia, że każdy kolejny bieg jest łatwiejszy

Z regularnością w bieganiu bywa różnie. Niekiedy znajduję w sobie nieprzeniknione pokłady zapału i dyscypliny. Innym razem po prostu osiadam na laurach. Jednak z czystym sumieniem mogę przyznać, że regularność w tym zakresie naprawdę się opłaca. Z jakiego powodu? Chociażby przez to, że gdy wpadnie się już w porządny cykl biegowy, na przykład biega się co drugi dzień lub w każdy dzień roboczy, to każdy kolejny start jest o wiele łatwiejszy. Organizm przyzwyczaja się do odpowiedniej dla niego dawki wysiłku fizycznego, kondycja poprawia się i znacznie łatwiej idzie wtedy oddychanie podczas biegania. Jeśli chcesz przygotować się do wyścigu, maratonu czy półmaratonu, a twoim celem podczas treningów jest sukcesywne zwiększanie dystansu, to najlepsze, co możesz dla siebie zrobić, to biegać regularnie.

Regularność w bieganiu zapobiega długim przerwom pomiędzy treningami

Pewnie większość czytających złapie się teraz za głowę. Przecież to oczywiste, że gdy biegamy regularnie, to nie mamy zbyt długich przerw pomiędzy startami. Jednak zdanie to ma o wiele głębszy sens. U mnie zawsze działa zasada, że odłożenie jednego treningu wywołuje efekt domina. Odkładając jeden bieg, odłożenie kolejnych przyjdzie nam z łatwością. W ten sposób nietrudno się rozleniwić i przestać biegać na dłuższy czas, dlatego lepiej unikać utraty regularności w bieganiu!

przed maratonem

Regularne bieganie kształtuje charakter

Zawsze podziwiałam biegaczy, którzy potrafią zmobilizować się do wyjścia na trening w siarczystym deszczu albo zimą przy ujemnych temperaturach. Niektórzy z zazdrością patrzą natomiast na tych, którzy wychodzą pobiegać o 5-6 rano i jeszcze przed pracą mają swój trening za sobą. Regularność biegania fantastycznie wpływa na nasz charakter, a dokładniej – pomaga się zdyscyplinować. Nawet przyjmując określony porządek biegania, na przykład 5 razy w tygodniu o 6 rano, możemy na swojej drodze liczne przeszkody, które sprawią, że odłożymy trening na później (najczęściej na jutro). Jeśli jednak chcemy zachować regularność, to wyjdziemy pobiegać nawet w deszcz, śnieg czy upał. Z czasem uprawianie biegania z taką regularnością sprawi, że żadne okoliczności nie będą nas w stanie powstrzymać przed wyjściem na trening. Takie podejście przekłada się również na codzienne życie.

Regularne bieganie = wyrzeźbiona sylwetka

Można by długo rozprawiać o zaletach regularnego biegania, jednak większość amatorów joggingu i tak najbardziej przekona się do sprawy właśnie przy tym punkcie. Niezaprzeczalnym faktem jest, że regularne bieganie to wyrzeźbiona, a przynajmniej odchudzona sylwetka. Im częściej biegamy, tym nasze ciało lepiej wygląda. Ci, którzy zmagają się z nadmiarem tkanki tłuszczowej, mają wtedy szansę spalić ją szybciej. A ci, którzy marzą o umięśnionym ciele, z pewnością ucieszą się na widok skośnych i prostych mięśni brzucha, które przy regularnym bieganiu zaczynają się same uwidaczniać! Oczywiście wszystko to ma szansę się ziścić tylko wtedy, gdy dbamy o to, co kładziemy na talerzu.

Regularne bieganie poprawia wydolność organizmu

Wreszcie ostatni, a zarazem jeden z najważniejszych punktów na liście korzyści z regularnego biegania. Czy kojarzysz uczucia towarzyszące ci przy treningu po długiej przerwie? Brak możliwości złapania oddechu i w ogóle trudności z oddychaniem na każdym kroku? Mięśnie odmawiają posłuszeństwa, bo są zastane przez siedzący tryb życia? Z regularnym bieganiem mamy szansę poprawić wydolność swojego organizmu i to w znacznym stopniu! Serce i układ oddechowy przyzwyczajają się bowiem do szybszej pracy, a mięśnie regularnie wprawiane w ruch zwiększają swoją wytrzymałość. Regularne bieganie sprawia, że rośniemy w siłę, łatwiej się nam oddycha i przemierza kolejne kilometry.

O regularności w bieganiu mówi się wiele. Warto jednak wspomnieć, że wpływa ona nie tylko na nasz wygląd, co zresztą oczywiste. Jeśli myślisz o przygodzie z joggingiem na poważnie, to utrzymanie pewnego porządku treningów jest właśnie tym, czego potrzebujesz!

Co mi daje regularne bieganie?
5 (100%) 1 vote